Notes_230605_103312_cf1

Specjalista w dziedzinie inżynierii procesów ceramicznych dr Mrityunjay Singh doktorem honoris causa AGH

Doktor Mrityunjay Singh, wybitny specjalista w dziedzinie inżynierii procesów ceramicznych oraz zaawansowanych materiałów i technologii wytwórczych, odebrał 2 czerwca 2023 r. tytuł doktora honoris causa AGH.

Nadając ten zaszczytny tytuł i podejmując stosowną uchwałę, Senat uczelni docenił wybitne osiągnięcia naukowe dr. Singha w zakresie nowoczesnej ceramiki inżynierskiej, wieloletnią aktywność na polu organizacji światowego środowiska ceramicznego i jego integracji, życzliwość i pomoc okazywaną polskim ceramikom oraz duże zaangażowanie w Radzie Naukowej Centrum Technologii Kosmicznych AGH.

Dr Singh znacząco przyczynił się do sformułowania i wdrożenia strategii badawczych w materiałoznawstwie i rozwoju technologii inżynierii materiałowej oraz do opracowania listy materiałów wykorzystywanej na potrzeby branż lotniczej i kosmicznej, a także kosmicznych systemów energetycznych. Profesjonalne kierownictwo i zasługi dr. Singha zostawiły wyraźny ślad w światowej nauce.

Dziekan Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki prof. Jerzy Jedliński w swoim przemówieniu przytoczył najważniejsze etapy procedury nadania tytułu doktora honorowego AGH, podkreślając, ze podstawę wniosku w tym wypadku stanowiły osiągnięcia, reputacja i osobowość dr. Singha.

Dr Mrityunjay Singh tuż po ceremonii wygłosił wykład mistrzowski zatytułowany <span;>Materials, Society, and Sustainable Development<span;>.

Na zakończenie uroczystości Prorektor ds. Ogólnych AGH prof. Tadeusz Telejko odczytał skierowany do społeczności AGH list Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka.

Źródło: https://www.agh.edu.pl/aktualnosci/detail/specjalista-w-dziedzinie-inzynierii-procesow-metalurgicznych-dr-mrityunjay-singh-doktorem-honoris-causa-agh