Analiza harmoniczna w muzyce

Codziennie słuchasz muzyki, ale czy zastanawiałeś się kiedyś jak ona powstaje?

Poznamy wiele fal, wiele zależności między nimi. W matematyce ważna jest teoria, zrozumienie wzorów   i zależnosci między nimi. W muzyce piękne jest to, że nie istnieją żadne zasady. Kierując się sentencją    (z ang.) "If Your sounds is good, why not", co na polski możemy przetłumaczyć niedosłownie "Jeżeli uważasz, że Twój utwór jest dobry, ma dobre brzmienie, wydaj go!" Słuchacza nie interesuje czy w Twoim projekcie jest 100 kompresorów czy może tylko jeden. On chce posłuchać dobrej muzyki. Podczas produkcji utworu możemy do niego włożyć nasze emocje, to co czujemy w sercu i natępnie przekazać je słuchaczowi. Dlatego muzyka jest niesamowita.

Matematyka i muzyka mają ze sobą więcej wspólnego niż nam się może wydawać. Wszystkie fale, algorytmy syntezy addytywnej i subtraktywnej wywodzą się z łoża matematycznego. W pracy przedstawiłem parę przykładów zastosowania Szeregu Fouriera i analizy harmonicznej w muzyce. Na witrynie znajdują się zdjęcia, wykresy fal oraz ich odsłuchy, bo czym byłaby strona poświęcona muzyce bez próbek dźwiękowych.

Na stronie

W zakładce Teoria skupimy się na poznaniu głównego autora Szeregu Fouriera, zrozumiemy czym jest analiza harmoniczna oraz w prosty sposób udowodnimy ją muzycznie. W zakładce Fale poznamy najpopularniejsze i najprostsze fale generowane przez sytezatory. Znajdą się tam wzory, wykresy, rozkłady harmoniczne, zastosowanie w muzyce, próbki oraz przykładowe linie muzyczne omawianych fal. W zakładce Analiza spectrum na podstawie mojego utworu przygotowanego na potrzeby konkuru "Zobaczyć Matematykę 2020" będzie możliwość zapozniania się ze strukturą omawianego utworu. Ostatnia zakładka O stronie została poświęcona opisowi autora pracy, technik oraz materiałów wykorzystanych podczas tworzenia strony konkursowej.