CZYM SĄ SANGAKU I DLACZEGO POWSTAŁY?
Aby dobrze wytłumaczyć wszystkie zagadnienia, należy sięgnąć do historii matematyki w Japonii.Język japoński rozdziela matematykę na wasan, czyli matematykę rodzimą,zwaną japońską oraz yosan, czyli matematykę zachodnią.
W okresie Edo, czyli w latach 1603-1867, Japonia została odcięta od świata zachodniego. W związku z tym japończycy musięli stworzyć własne podstawy matematyki. Uczeni ludzie ze wszystkich klas, od rolników do samurajów, postanowili sformułować twierdzenia w geometrii euklidesowej. Z czasem przybywało ich co raz więcej. Dzisiaj również tworzy się sangaku.
Wszystkie twierdzenia umieszczano na drewnianych tabliczkach, które zawieszano pod dachami w obramowaniach świątyń. Wyróżniały się wielobarwnymi rysunkami, obrazującymi zagadnienia. Tabliczki zostały nazwane sangaku, co oznacza "matematyczną tabliczkę" po japońsku. Twórcy tabliczek, wieszając je pod dachami świątyń, dziękowali Bogu za możliwość ułożenia twierdzenia.
Dowód proponowanego twierdzenia był rzadko podawany. Zostało to zinterpretowane jako wyzwanie dla innych: "Sprawdź, czy możesz to udowodnić".
W ciągu dwustu lat niektóre świątynie zostały porzucone lub zniszczone, a sangaku ginęły wraz z nimi. Do naszych czasów zachowało się około 880 tabliczek. Możemy je zobaczyć w japońskich muzeach. Każda z tabliczek zawierała jedno lub kilka zagadnień.Obok znajduje się zdjęcie przykładowego sangaku.