Inne georadary...

Do najważniejszych cech wszystkich produkowanych obecnie georadarów należą:

  • możliwość doboru parametrów pomiarowych w szerokim zakresie,
  • szeroki wachlarz kompatybilnych anten,
  • bogate oprogramowanie (zarówno do akwizycji danych, jak i do przetwarzania),
  • współpraca z systemem GPS, GIS, Google Earth, itp.,
  • integracja z programami typu CAD (Autocad, Microstation),
  • współpraca z kamerą video,
  • długi czas pracy na bateriach,
  • łatwość w użyciu.

Do czołowych producentów aparatury georadarowej zaliczamy, oprócz firmy Malå Geoscience (a właściwie Guideline Geo), trzy firmy:

W ostatnich latach pojawiło się bardzo dużo nowych firm produkujących georadary, głównie do lokalizacji podziemnej infrastruktury, o stosunkowo niewielkim zasięgu głębokościowym (do kilku metrów). Często są to dwukanałowe konstrukcje, wyposażone w system GPS i bardzo przyjazne oprogramowanie. Są to typowe konstrukcje user-friendly dla drogowców, budowlańców, archeologów, policjantów (poszukiwanie zwłok).

Z drugiej strony wielu producentów zniknęło z rynku, firmy przestały konstruować niektóre ze swoich modeli georadarów. Powoli odchodzi się na przykład, od używania niskoczęstotliwościowych (10-15MHz) anten do georadarów (z uwagi na ich rozmiary, jak również zbyt dużą moc sygnału emitowaną przez takie anteny). Pojawiają się natomiast georadary instalowane na dronach, ale w niektórych krajach już na starcie zabronione jest ich używanie (zakłócają działanie naziemnych stacji radarowych, stacji bazowych telefonii komórkowej, itp.). Georadar trafił też na inne planety, głośno jest o georadarze RIMFAX zainstalowanym na łaziku marsjańskim Perseverance.

Obserwuje się ostatnio także tendencje do zmian własnościowych wśród producentów sprzętu georadarowego. Przykładowo, firma Malå stała się częscią koncernu Guideline Geo, z firmy IDS wydzieliła się część, w której produkuje się georadary, Sensors & Software stała się częścia koncernu SPX Technologies, itd.


Kanadyjska firma Sensors & Software produkuje georadary z serii EKKO. Aktualnie w sprzedaży są:

  • pulseEKKO (podstawowy model),
  • Noggin, Noggin 100 Ultra,
  • LMX (do lokalizacji podziemnej infrastruktury)
  • SPIDAR,
  • wyspecjalizowane radary: IceMap, Rescue Radar.

W ubiegłych latach firma produkowała świetne georadary: pulseEKKO 100 i pulseEKKO 1000. Ten pierwszy był zasadniczo przeznaczony do współpracy z nieekranowanymi antenami niskoczęstotliwościowymi o częstotliwościach: 12.5, 25, 50, 100 i 200MHz, a także z antenami do geofizyki otworowej (o częstotliwościach 50, 100 i 200MHz).

Profilowanie anteną 200MHz

fot.: Nguyen Van Giang

Profilowanie anteną 200MHz

Georadar pulseEKKO 100

fot.: Nguyen Van Giang

Georadar pulseEKKO 100

Widać więc, że georadar ten mógł być używany do celów geologicznych, miał on bowiem większy zasięg głębokościowy, ale za to mniejszą rozdzielczość. Georadar ten miał pewną unikalną cechę konstrukcyjną, nie stosowaną w innych georadarach. Otóż, można było do niego podłączyć dwa rodzaje nadajników: 400V i 1000V. Podłączenie tego drugiego powodowało znaczne zwiększenie zasięgu głębokościowego, przy tych samych antenach.

Georadar pulseEKKO 1000

fot.: Sensors & Software

Georadar pulseEKKO 1000

Georadar pulseEKKO 1000 był przystosowany do pracy z antenami o wyższych częstotliwościach: 110, 225, 450, 900, 1200MHz (obecnie większość tych anten jest już nieprodukowana). Był on więc szczególnie dobrze predysponowany do badań inżynierskich, badań płytko leżących warstw z bardzo wysoką rozdzielczością.

pulseEKKO

fot.: Sensors & Software

Pomiar georadarem pulseEKKO
wyposażonym w antenę 50MHz

pulseEKKO

fot.: Sensors & Software

Pomiar georadarem pulseEKKO
wyposażonym w antenę 12.5MHz

Georadar pulseEKKO jest radarem uniwersalnym. Można do niego podłączyć większość anten firmy Sensors & Software. Pasują do niego anteny nieekranowane o częstotliwościach od 12.5 200MHz i anteny ekranowane o częstotliwościach od 250 do 1000MHz. Jako ciekawostkę można powiedzieć, że anteny o częstotliwości 12.5MHz mają aż 8m długosci.

Conquest100

fot.: Sensors & Software

Georadar Conquest 100

Noggin

fot.: Sensors & Software

Georadar Noggin

Oprócz pulseEKKO firma Sensors & Software produkuje specjalizowany georadar o zasięgu do 6m pod powierzchnią o nazwie Noggin (anteny o częstotliwości 250, 500 i 1000MHz). Bardzo ciekawym georadarem jest natomiast Noggin 100 Ultra. Jest on wyposażony w antenę nieekranowaną 100MHz, charakteryzuje się natomiast ekstremalnie wysokim składaniem.

Innym georadarem jest Conquest 100 przeznaczony do badania betonu. Firma sprzedaje go w dwóch odmianach: "zwykła" wersja i Conquest 100 Enhanced. Ciekawostka: "słabsza" wersja eksportuje wynik w postaci pliku graficznego (końcowe przetwarzanie w urządzeniu).

Spidar

fot.: Sensors & Software

Georadar Spidar

Najbardziej zaawansowanym georadarem firmy jest SPIDAR (pol. pająk). Tak naprawdę jest to konfigurowalna platforma do połączenia ze sobą kilku georadarów pulseEkko lub Noggin. Do takiego zestawu można podłączyć różne zestawy anten.

Firma skonstruowała jeszcze georadar IceMap do badania pokrywy śnieżnej i lodu oraz Rescue Radar do lokalizacji ludzi zasypanych w gruzowiskach, lawiniskach, itp. Radar ten ma dodatkowe sensory umożliwające "namierzyć" żyjącego człowieka.


Amerykańska firma GSSI (Geophysical Survey Systems Inc.) produkuje komercyjne georadary od końca lat siedemdziesiątych. Aktualnie w sprzedaży są:

  • SIR-4000, SIR-30 (podstawowe modele),
  • StructureScan, Flex NX (do badania betonu),
  • wyspecjalizowane radary do zastosowań w budownictwie: UtilityScan, PaveScan, RoadScan, BridgeScan.

Firma była pierwszą na świecie, która uruchomiła masową produkcję sprzętu georadarowego. Najstarszym modelem georadaru produkcji GSSI był SIR-3. Miał on kilka parametrów pomiarowych ręcznie ustawianych. Wyniki pomiarów były drukowane na drukarce na papierze elektroczułym, można je również było nagrać na taśmę magnetyczną (posługując się specjalnym, dodatkowym urządzeniem). Zarejestrowane dane można było przetworzyć jakimś nowoczesnym pakietem interpretacyjnym (np. RADAN). Autor zetknął się osobiście z takim urządzeniem w krakowskiej firmie KPG i we włoskiej firmie IDROGEO SRL. Radar ten wystąpił w "głównej roli" w polskim filmie kryminalnym "007 zgłoś się" (przy jego pomocy znaleziono ofiarę morderstwa).

Następcą georadaru SIR-3 był model SIR-8. Znacznie rozbudowano w nim możliwości ustawiania parametrów pomiarowych, wprowadzono opcję cyfrowego zapisu danych. Sam georadar był też znacznie lżejszy i mniejszy. Nie zdobył on jednak zbyt dużej popularności, gdyż wkrótce potem, na początku 1990 roku firma GSSI wprowadziła na rynek pierwszy, cyfrowy georadar SIR-10. Był on georadarem czterokanałowym, można było podłączyć do niego jednocześnie cztery niezależne anteny. Każda z anten mogła być innej częstotliwości. Dużą wadą tego georadaru była jednak jego waga (bez anten około 30 kilogramów).

Kolejnym modelem aparatury georadarowej firmy GSSI był georadar SIR system 2. Georadar ten był w pełni kompatybilny ze wszystkimi antenami SIR-a. Niektóre z tych anten mogły być połączone z georadarem za pomocą światłowodów. Dane były zapisywane na wbudowanym twardym dysku. Odmianą tego georadaru był model SIR system 2M przeznaczony specjalnie do pomiarów w kopalniach. Miał on specjalną obudowę iskrobezpieczną przystosowaną do pracy w tego typu warunkach.

Wszystkie te georadary nie są już produkowane.

SIR-30e

fot.: GSSI

Georadar SIR-30e

SIR-20

fot.: GSSI

Georadar SIR-20

Georadar SIR-20 był dwukanałowym georadarem przeznaczonym do współpracy ze wszystkimi antenami firmy GSSI. Godna podkreślenia była bardzo wysoka prędkość rejestracji tras - do 800 tras na sekundę. Pozwalało to na profilowanie z bardzo dużą szybkością i gęstością zapisu. Radar posiadał wbudowany dysk twardy o pojemnosci 80GB, miał również mozliwość zapisu na zewnętrzne nośniki pamięci.

Następca SIRa-20 SIR-30 jest radarem czterokanałowym. Ma bardzo wysoką częstotliwość repetycji impulsu (PRF) wynoszącą 800kHz (dla porównania ProEx firmy Malå ma PRF=200kHz). Dzięki temu może zapisywać nawet 1400 tras/sekundę (przy najmniejszej liczbie próbek). Radar posiada wbudowany dysk SSD o pojemnosci 500GB. Radar zapisuje próbki w formacie 4 bajtowym, co niesłychanie poprawia stosunek S/N. Firma GSSI skonstruowała specjalną wersję tego radaru - SIR-30E, przeznaczoną do pracy w trudnych warunkach terenowych (kopalnie, tunele, itp.). Spełnia ona wysoką normę pyłoszczelności - IP64.

SIR 4000

fot.: GSSI

Georadar SIR 4000

SIR 3000

fot.: GSSI

Georadar SIR 3000

Pierwszym naprawdę przenośnym georadarem formy GSSI był SIR 3000. Było to urządzenie jednokanałowe przystosowane do współpracy ze wszystkimi antenami firmy GSSI. Był wyposażony w wewnętrzną pamięć Compact Flash (o pojemności 2GB). Parametry pomiarowe miał jednak znacznie gorsze niż georadary SIR-20 i SIR-30. Posiadał wbudowaną wewnętrzną baterię, był przystosowany do pracy w każdych warunkach.

Najnowszym georadarem produkcji GSSI jest SIR 4000. Został on zaprezentowany w czasie XV konferencji poświęconej metodzie GPR w Brukseli w 2014 roku. Jest to radar jednokanałowy, chociaż współpracuje ze specjalną anteną o podwójnej częstotliwości (300/800MHz) produkowaną przez GSSI. Obsługuje wszystkie anteny firmy GSSI. Akwizycja danych jest bardzo szybka (do 800 tras/sekundę), co zapewnia bardzo dużą wydajność. Jest wyposażony w wewnętrzną pamięć o pojemności 32GB. Ma wbudowane specjalne oprogramowanie do profilowania 3D, a także zaawansowany pakiet do przetwarzania danych.

Do wszystkich tych typów georadarów można stosować standardowe anteny produkowane przez firmę GSSI.

Podobnie jak inne firmy georadarowe, firma GSSI produkuje również kilka wąsko specjalizowanych urządzeń, głównie do badania betonu o nazwach Structure Scan, Flex NX, a także szereg georadarów używanych w budownictwie: UtilityScan, PaveScan, RoadScan, BridgeScan.

Structure Scan Mini XT

fot.: GSSI

StructureScan Mini XT

PaveScan RDM

fot.: GSSI

PaveScan RDM

Na zdjęciu bardzo proste urządzenie StructureScan do lokalizowania prętów zbrojeniowych w betonie, wyposażone w antenę o częstotliwości 2700MHz. Georadar ten jest wytwarzany w trzech odmianach różniących się możliwościami pomiarowymi. Ciekawym urządzeniem jest widoczny na zdjęciu georadar PaveScan RDM przeznaczony do badania asfaltu. Może być wyposażony w trzy anteny 2GHz. Przy jego pomocy można zbadać jakość nawierzchni bezpośrednio podczas prac budowlnych.

Jak można zaobserwować, firma GSSI prowadzi następującą politykę marketingową: dwa podstawowe modele georadarów to SIR-30 i SIR 4000. Inne modele georadarów sa wytwarzane w różnych wariantach, te najbardziej zaawansowane są skonstruowane na bazie tych dwóch podstawowych.


Włoska firma INGEGNERIA DEI SISTEMI s.p.a (IDS) ma bardzo różnorodną ofertę. Sprzedaje m.in. następujące modele georadarów:

  • podstawowy model RIS w różnych konfiguracjach (RIS ONE, RIS PLUS, RIS MF Hi-Mod i in.),
  • modele user-friendly (Opera Duo, Chaser XR),
  • georadar do badania betonu C-thrue,
  • najbardziej zaawansowany model STREAM w różnych konfiguracjch.
Wielokanałowy RIS MF Hi-Mod

fot.: INGEGNERIA DEI SISTEMI s.p.a

Wielokanałowy RIS MF Hi-Mod

Wielokanałowy RIS Hi-BrigHT

fot.: INGEGNERIA DEI SISTEMI s.p.a

Wielokanałowy RIS Hi-BrigHT

Podstawowy model RIS ONE może współpracować ze wszystkimi antenami produkowanymi przez firmę o częstotliwościach od 25 do 3000MHz. Firma skonstruowała tzw. array anteny złożone z anten o różnych częstotliwościach (np. 200 i 600MHz). IDS sprzedaje równiez anteny do pomiarów otworowych (o częstotliwościach 150 i 300MHz). Na zdjęciach RIS MF Hi-Mod, który można wyposażyć w array anteny i RIS Hi-BrigHT wyposażony w 16 spolaryzowanych anten o częstotliwości 2GHz każda.

Za pomocą specjalnej wersji georadaru RIS włoscy himalaiści 24.04.2004 dokonali pomiaru grubości śniegu na Mount Evereście (!), najwyższym szczycie Ziemi.

Opera Duo

fot.: INGEGNERIA DEI SISTEMI s.p.a

Opera Duo

Chaser XR

fot.: INGEGNERIA DEI SISTEMI s.p.a

Chaser XR

Typowym urządzeniem wyspecjalizowanym do wykrywania rur, kabli i innych instalacji podziemnych jest urządzenie o nazwie Opera Duo. Jest to radar bardzo prosty w obsłudze. Współpracuje z antenami o częstotliwości 250MHz i 700MHz, wszystkie parametry są ustawiane automatycznie. Radar jest wyposażony w kamerę video, dzięki której analiza materiału pomiarowego staje się łatwiejsza. Podobnym georadarem jest Chaser XR. Jest to radar dwukanałowy wyposażony w dwie anteny szerokopasmowe o paśmie 80-1500MHz każda.

C-thrue

fot.: INGEGNERIA DEI SISTEMI s.p.a

C-thrue

Stream DP

fot.: INGEGNERIA DEI SISTEMI s.p.a

Stream DP

Urządzeniem do badania betonu, lokalizacji prętów zbrojeniowych jest georadar o nazwie C-thrue . Jest to radar bardzo prosty w obsłudze, wyposażony w dwie pary anten spolaryzowanych krzyżowo o częstotliwości 2GHz. Występuje w dwóch odmianach, jest nastepcą georadaru Aladdin.

Najbardziej zaawansowanym georadarem firmy IDS jest Stream. Zainstalowano w nim array anteny o częstotliwości od 200 do 1000MHz (w zależności od wersji). Służy głównie do wydajnych pomiarów na drogach. Bardzo ciekawą wersją Streama jest Stream T, służący do pomiarów w tunelach. Jest radarem wielokanałowym (w najmocniejszej wersji 17 kanałowym), wyposażonym w wysokoczęstotliwościowe array anteny zainstalowane na specjalnych wysięgnikach.

Wielkim atutem firmy INGEGNERIA DEI SISTEMI s.p.a jest oprogramowanie; m.in. interface do programów CAD, czy też program do automatycznego tworzenia przekrojów geologicznych z sekcji georadarowych (obecnie już nie rozwijany). Z firmy IDS wydzieliła się spółka-córka, która stała się częścią firmy szwajcarskiej Leica, znanej przede wszystkich z produkcji wysokiej klasy sprzętu geodezyjnego i fotograficznego. Pod marką Leica powstały georadary Leica DC2000 - bliźniaczo podobne do Opery Duo.


VIY5-125

fot.: Transient Technologies

Georadar VIY5-125

VIY5-37

fot.: Transient Technologies

Georadar VIY5-37

Ukraińska firma Transient Technologies skonstruowała serię georadarów o nazwie VIY5. Są to radary o częstotliwościach anten 70, 125, 300, 600, 900 i 1500MHz. Należy podkreslić, że razem z anteną (zawsze ekranowaną) jest zintegrowana jednostka centralna georadaru, nadajnik i odbiornik. Jeśli chcemy użyć anteny o innej częstotliwości, to w praktyce musimy kupić nowy georadar. Firma skonstruowała także dwukanałowy georadar VIY5-37, wyposażony w anteny 300 i 700MHz. Radary mogą się komunikować z komputerem sterującym za pomocą bezprzewodowego złącza Wi-Fi (albo USB). Radary wyróżnia ciekawe oprogramowanie (Synchro i Planner Software) i stosunkowo niska cena (są dość popularne w Polsce).


Zond500-Aero

fot.: Radar System Inc.

Zond500-Aero

Georadar Python

fot.: Radar System Inc.

Georadar Python

Litewska firma Radar System Inc. produkuje georadary o nazwie Zond-12. W zależności od wersji są to radary jedno- lub dwukanałowe. Mogą współpracować z antenami ekranowanymi o częstotliwościach od 100 do 1500MHz. Ciekawą anteną jest antena o zmiennej częstotliwości (38, 75 i 150MHz) - efekt ten osiaga się przez zmianę geometrii anteny.Firma zbudowała georadar Zond-aero współpracujący z antenami 500 i 1000Mhz, można go zainstalować na dronie.

Oprócz georadarów Zond firma produkuje specjalne georadary do badań geologicznych o nazwie Python-3 i Python xGPR. Mogą one być wyposażone w anteny: 25, 38, 50 i 100MHz.


Grot 10 z oprzyrządowaniem

fot.: ZAO Timer

Grot 10 z oprzyrządowaniem

Rosyjska firma ZAO Timer produkowała georadary o nazwie GROT-10, GROT-11, GROT-12 i GROT-12E. Mogą one współpracować z antenami o częstotliwościach od 100MHz do 1GHz. Wg mojej wiedzy, firma obecnie nie istnieje.


Georadar Model 1000b

fot.: Georadar Inc.

Georadar Model 1000b

Amerykańska firma Georadar Inc. skonstruowała georadary o nazwie GeoRadar Model 1000b. Są to specyficzne georadary o zupełnie odmiennej konstrukcji. Wszystkie georadary opisane uprzednio były radarami impulsowymi, tzn. wysyłały krótki impuls o określonej częstotliwości, który następnie był rejestrowany przez antenę odbiorczą. Natomiast ten model był georadarem tzw. stepped frequency modulated (o zmiennej częstotliwości). Emitował on w głąb gruntu sygnał o narastającej częstotliwości. Radary takie mają szereg zalet w porównaniu z impulsowymi, jednak z powodów konstrukcyjnych są one wyposażone w wysokoczęstotliwościowe anteny. Firma obecnie nie istnieje.


Georadar GeoScope

fot.: 3d-Radar AS

Georadar GeoScope

Kontur 1820

fot.: XXXXXX

Georadar Kontur 1820

Norweska firma 3d-Radar AS produkowała georadar o nazwie GeoScope. Był to radar emitujący sygnał o zmiennej częstotliwości (ang. Stepped Frequency). Współpracował ze specjalną 63 elementową anteną. Zapewniało to bardzo dużą wydajność pomiarów. Firma ta została przejęta przez firmę Kontur, która konstruuje bardzo zaawansowane, wielokanałowe radary o nazwie Kontur. Są one wyposażone w szerokopasmowe anteny (przykładowo: o paśmie częstotliwości 30-4500MHz - wersja Kontur Air).


Georadar Cobra

fot.: Radarteam AB

Georadar Cobra

Szwedzka firma Radarteam AB skonstruowała wyspecjalizowany georadar o nazwie Cobra. Jest to dwukanałowy radar wyposażony w szerokopasmowe anteny o częstotliwościach 250 i 500MHz (pasmo przenoszenia 100-900MHz). Charakteryzuje się bardzo wysokim SP=174dB. Jego obsługa jest bardzo prosta. Jest sterowany programem PRISM. Maksymalny zasięg głębokościowy tego radaru wynosi około 10m. Jego zaletą jest niewysoka cena. Oprócz tego modelu firma Radarteam produkuje georadary o nazwie Cobra Plug-In. Są to georadary wyposażone w szerokopasmowe, zintegrowane z nadajnikiem i odbiornikiem anteny o częstotliwościach środkowych 40, 70 i 150MHz. Charakteryzują się one dużym zasięgiem głębokościowym. Wszystkie anteny produkowane przez firmę Radarteam współpracują z georadarami firmy GSSI.


Georadar GPRover Utility Mapping System

fot.: US Radar Inc.

Georadar GPRover Utility Mapping System

Amerykańska firma US Radar działa na rynku od 1994 roku. Rozwijane są w niej konstrukcje prowadzone w tamtych latach w angielskiej firmie ERA Technology. W latach ubiegłych skonstruowała georadar o nazwie Seeker SPR (Surface Penetrating Radar). Obecnie firma sprzedaje kilka modeli georadarów (GPRover, Q5 Series GPR System) i inne, głównie do lokalizacji podziemnej infrastruktury. Są one wyposażone w specjalne anteny o poszerzonym paśmie (zapewnia to jednocześnie dużą rozdzielczość i duży zasięg głębokościowy).


KS-700

fot.: KS Analysis

Georadar KS-700

Niemiecka firma KS-Analysis skonstruowała georadar KS-700. Był to radar FMCW (Frequency Modulated Continuous Wave), o odmiennej konstrukcji. Według producenta miał duży zasięg głębokościowy (rzędu 40-60m). W lecie 2015r. radar ten stał się w Polsce bardzo popularny (zwłaszcza wśród poszukiwaczy skarbów). Poszukiwano nim pewnego słynnego pociągu. Obecnie firma sprzedaje radar KS-800. Ma on poprawione parametry pomiarowe.


Gepard GPR

fot.: OKM

Georadar Gepard GPR

Inna niemiecka firma OKM sprzedaje prosty georadar o nazwie Gepard GPR. Współpracuje on z nieekranowanymi antenami dipolowymi i antenami bow-tie. Szacuje się, że radar ten ma zasięg około 40m. Jest sterowany za pomocą tabletu pracującego pod kontrolą systemu Android. Jako ciekawostkę można podać fakt, że radar komunikuje się z tabletem za pomocą bezprzewodowego złącza Bluetooth.


Georadar GroundVue-3 o częstotliwości anten 1.5GHz

fot.: Utsi electronics.

Georadar GroundVue-3
o częstotliwości anten 1.5GHz

Georadar GroundVue-3 o częstotliwości anten 4GHz

fot.: Utsi electronics.

Georadar GroundVue-3
o częstotliwości anten 4GHz

Angielska firma Utsi Electronics konstruuje serie georadarów o nazwie GroundVue. Spośród różnych modeli wyrózniają się georadary wysokoczęstotliwościowe GroundVue 5 o częstotliwości anteny 4GHz i GroundVue 5C o częstotliwości anteny 6GHz (!). Wg producenta ten drugi charakteryzuje się rozdzielczością około 1/3mm, wyróżnia warstwy poniżej 1cm. Na zdjęciu starszy model GroundVue 3.


Georadar OYO 2441

fot.: Jerzy Karczewski

Georadar OYO 2441

Na koniec, dla porównania, chciałem przedstawić japoński georadar OYO skonstruowany w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Radar ten zapisywał próbki w formacie 8 bitowym (amplitudy 0-255; współczesne radary zapisuja próbki 16 bitowe lub nawet 32 bitowe). Skutkowało to małym stosunkiem S/N i niedużą dynamiką. Rejestrowany materiał pomiarowy był drukowany w terenie na drukarce termicznej, istniała mozliwość zapisu danych na kasecie magnetofonowej (następnie dane przegrywało się z kasety przez złącze GPIB do komputera). Jak widać, obsługa radaru była bardzo skomplikowana, dobór parametrów wymagał dużego doświadczenia. Sam radar był nieporęczny (ważył kilkanaście kilogramów), dodatkowo zasilany był równie ciężkim akumulatorem samochodowym. Do tego radaru Międzyresortowy Instytut Geofizyki zakupił trzy komplety anten o częstotliwościach: 120, 250 i 500MHz. Należy podkreslić, że radar ten jest do dzisiaj sprawny.


Przyglądając się georadarom obecnym na rynku komercyjnym, możnaby je podzielić na dwie grupy: georadary jedno- lub dwukanałowe, o przeciętnej wydajności (pomiary wykonuje się zwykle pieszo, często są wyposażone w wózek) i konstrukcje wielokanałowe (czasem kilkudziesięciokanałowe) zainstalowane na samochodach, o bardzo dużej wydajności (i równie wysokiej cenie). Oczywistą zaletą tej pierwszej grupy jest znacznie niższa cena. Osobną grupą są wysokoczęstotliwościowe georadary do badania betonu. Wyróżniają się tutaj C-thrue (firmy IDS) i georadary StructureScan (firmy GSSI). Ich zaletą jest łatwość użycia i błyskawiczna analiza rezultatów, już w trakcie pomiaru. Obecnie zmienia się również oprogramowanie do akwizycji danych. Już w terenie definiuje się geometrię całej sieci pomiarowej, ułatwia to późniejsze przetwarzanie. Coraz więcej konstrukcji jest wyposażonych w systemy GPS, umożliwiające identyfikację nawet pojedynczych tras. W zasadzie podczas wszystkich pomiarów georadarowych należy zapewnić pełną obsługę geodezyjną.

Ja osobiście pracowałem georadarami wszystkich wiodących firm, przynajmniej tej pierwszej grupy (często konstrukcjami starszymi). Gdybym spośród nich miał wybierać wybrałbym georadar ProEx System firmy Malå (Guideline Geo). Jest to radar uniwersalny, do którego można podłączyć wszystkie anteny produkowane przez firmę. Georadar Ground Explorer ma co prawda wyższą dynamikę, ale do konkretnego modelu jest podłączona antena o określonej częstotliwości, chcąc użyć innej anteny musimy kupić nowy radar. Analizując literaturę tematu, wydaje się, że najlepszym georadarem na rynku jest kanadyjski radar pulseEKKO albo Noggin 100 Ultra (o ekstremalnie wysokim składaniu). Firma opracowała też świetny program do przetwarzania danych EKKO Project. Wadą georadarów firmy Sensors & Software jest bardzo wysoka cena sprzętu i oprogramowania. Bardzo dobre wydają się georadary włoskiej firmy IDS, mają bardzo zaawansowane oprogramowanie. Dotyczy to jednak tylko najdroższych wielokanałowych jednostek. Kupując georadar dostajemy zawsze program do akwizycji danych, zawiera on zwykle podstawowe procedury do przetwarzania, zdecydowanie natomiast dokupiłbym jakiś zaawansowany pakiet do przetwarzania danych georadarowych: np. RADAN (georadary GSSI), EKKO Project, czy też uniwersalny program Reflex.