O mnie...

Jestem absolwentem Akademii Górniczo-Hutniczej, Wydziału Geologiczno-Poszukiwawczego (obecnie nasz Wydział nosi nazwę: Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska). W 1986 roku obroniłem tutaj pracę magisterską poświęconą geofizyce wiertniczej. Od 1987 roku jestem pracownikiem Katedry Geofizyki (początkowo Międzyresortowego Instytutu Geofizyki, potem Zakładu Geofizyki), początkowo jako asystent, potem jako adiunkt.

Moje zdjęcie

Autor w czasie Festiwalu Nauki
na krakowskim rynku

W 1997 obroniłem rozprawę doktorską pt. "Metody przetwarzania georadarowych danych pomiarowych dla lokalizacji antropogenicznych i naturalnych zaburzeń w warstwach przypowierzchniowych.". Metodą georadarową zajmuje się od roku 1988, kiedy to Międzyresortowy Instytut Geofizyki zakupił japoński georadar OYO. Do tego georadaru zakupiliśmy 3 komplety anten o częstotliwościach 120, 250 i 500MHz. Właśnie przy pomocy tego georadaru zrobiłem pomiary do mojego doktoratu (m. in. w Krakowie-Płaszowie, w Kopalni Soli w Wieliczce). Radar ten zresztą jest do dzisiaj sprawny i czasem pokazujemy go studentom.

W 1998 Zakład Geofizyki Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska nabył szwedzki georadar RAMAC/GPR wraz z dwoma kompletami anten nieekranowanych o częstotliwości 200 i 400MHz. Obecnie posiadamy posiadamy dwa georadary ProEx System (RAMAC/GPR - dalej sprawny!) i całą gamę anten do nich o częstotliwościach od 25 do 1600MHz (o różnej konstrukcji: ekranowane i nieekranowane). Do przetwarzania danych pomiarowych dysponujemy standardowym oprogramowaniem firmy Malå, programem Reflex niemieckiej firmy Sandmeier, a także oprogramowaniem napisanym przez autora niniejszej strony.

Nasze zdjęcie

Jerzy Ziętek i Jerzy Karczewski wraz z antenami
o częstotliwości 400MHz i 50MHz

W ubiegłych latach większość pomiarów wykonywałem wspólnie z p. dr inż. Jerzym Ziętkiem (obecnie już na emeryturze) i p. dr hab. inż. Sylwią Tomecką-Suchoń (również na emeryturze). Jesteśmy autorami szeregu publikacji poświęconych metodzie georadarowej. Listę wybranych publikacji można zobaczyć tutaj. Jestem promotorem wielu projektów inżynierskich i prac magisterskich z tej tematyki.

Jesteśmy współwykonawcami wielu grantów i opracowań dla przemysłu poświęconych metodzie georadarowej. Uczestniczyliśmy w kilku międzynarodowych projektach finansowanych przez Unię Europejską (ze środków przyznanych w ramach jednego z takich projektów zakupiliśmy nasz georadar RAMAC/GPR).

Pomiary WARR na Zakrzówku (Kraków)

Pomiary WARR na Zakrzówku (Kraków)

Pomiary na budowie tunelu na Zakopiance

Pomiary na budowie tunelu na Zakopiance

Uczestniczyliśmy w pomiarach zagranicznych: w Hiszpanii, we Włoszech, na Węgrzech. Na początku XXw. Zakład Geofizyki WGGiOŚ nawiązał współpracę z Instytutem Geofizyki w Hanoi w Wietnamie. W ramach tej współpracy odbywała się wymiana naukowa pomiędzy naszymi instytucjami. Ukoronowaniem tej współpracy było przyznanie p. prof. Nguyen Van Giang doktoratu Honoris Causa AGH (w 2016r.).

W 2007 roku ukazał się mój podręcznik pt. "Zarys metody georadarowej". Obecnie nakład jest już niestety wyczerpany, w 2012 roku ukazało się drugie wydanie - poprawione i rozszerzone. Oprócz metody georadarowej zajmuje się głównie zastosowaniem informatyki w geologii i geofizyce. Jestem jednym ze współautorów systemu GEOWIN do interpretacji danych geofizyki wiertniczej (grant pod kierunkiem p. prof. dr hab. Jadwigi Jarzyny). Obecnie prowadzę zajęcia z metod radarowych, teorii sygnałów, mam zajęcia z geofizyki inżynierskiej. Ponadto uczę studentów przedmiotów informatycznych, głównie poświęconych systemowi Unix, Matlab, programowaniu (C++, Python, Java), bazom danych i in. Od wielu lat mam praktyki terenowe dla studentów, aktywnie uczestniczę w licznych akcjach promocyjnych Katedry Geofizyki dla uczniów szkół średnich.

Jerzy Karczewski
Akademia Górniczo-Hutnicza
  im. Stanisława Staszica
Wydział Geologii, Geofizyki
  i Ochrony Środowiska
Katedra Geofizyki
30-059 Kraków, al. Mickiewicza 30
e-mail: karcz[at]agh.edu.pl