O mnie...
Jestem absolwentem Akademii Górniczo-Hutniczej, Wydziału Geologiczno-Poszukiwawczego (obecnie nasz Wydział nosi nazwę: Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska). W 1986 roku obroniłem tutaj pracę magisterską poświęconą geofizyce wiertniczej. Od 1987 roku jestem pracownikiem Katedry Geofizyki (początkowo Międzyresortowego Instytutu Geofizyki, potem Zakładu Geofizyki), początkowo jako asystent, potem jako adiunkt.
Autor w czasie Festiwalu Nauki
na krakowskim rynku
W 1997 obroniłem rozprawę doktorską pt. "Metody przetwarzania georadarowych danych pomiarowych dla lokalizacji antropogenicznych i naturalnych zaburzeń w warstwach przypowierzchniowych.". Metodą georadarową zajmuje się od roku 1988, kiedy to Międzyresortowy Instytut Geofizyki zakupił japoński georadar OYO. Do tego georadaru zakupiliśmy 3 komplety anten o częstotliwościach 120, 250 i 500MHz. Właśnie przy pomocy tego georadaru zrobiłem pomiary do mojego doktoratu (m. in. w Krakowie-Płaszowie, w Kopalni Soli w Wieliczce). Radar ten zresztą jest do dzisiaj sprawny i czasem pokazujemy go studentom.
W 1998 Zakład Geofizyki Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska nabył szwedzki georadar RAMAC/GPR wraz z dwoma kompletami anten nieekranowanych o częstotliwości 200 i 400MHz. Obecnie posiadamy posiadamy dwa georadary ProEx System (RAMAC/GPR - dalej sprawny!) i całą gamę anten do nich o częstotliwościach od 25 do 1600MHz (o różnej konstrukcji: ekranowane i nieekranowane). Do przetwarzania danych pomiarowych dysponujemy standardowym oprogramowaniem firmy Malå, programem Reflex niemieckiej firmy Sandmeier, a także oprogramowaniem napisanym przez autora niniejszej strony.
Jerzy Ziętek i Jerzy Karczewski wraz z antenami
o częstotliwości 400MHz i 50MHz
W ubiegłych latach większość pomiarów wykonywałem wspólnie z p. dr inż. Jerzym Ziętkiem (obecnie już na emeryturze) i p. dr hab. inż. Sylwią Tomecką-Suchoń (również na emeryturze). Jesteśmy autorami szeregu publikacji poświęconych metodzie georadarowej. Listę wybranych publikacji można zobaczyć tutaj. Jestem promotorem wielu projektów inżynierskich i prac magisterskich z tej tematyki.
Jesteśmy współwykonawcami wielu grantów i opracowań dla przemysłu poświęconych metodzie georadarowej. Uczestniczyliśmy w kilku międzynarodowych projektach finansowanych przez Unię Europejską (ze środków przyznanych w ramach jednego z takich projektów zakupiliśmy nasz georadar RAMAC/GPR).
Pomiary WARR na Zakrzówku (Kraków)
Pomiary na budowie tunelu na Zakopiance
Uczestniczyliśmy w pomiarach zagranicznych: w Hiszpanii, we Włoszech, na Węgrzech. Na początku XXw. Zakład Geofizyki WGGiOŚ nawiązał współpracę z Instytutem Geofizyki w Hanoi w Wietnamie. W ramach tej współpracy odbywała się wymiana naukowa pomiędzy naszymi instytucjami. Ukoronowaniem tej współpracy było przyznanie p. prof. Nguyen Van Giang doktoratu Honoris Causa AGH (w 2016r.).
W 2007 roku ukazał się mój podręcznik pt. "Zarys metody georadarowej". Obecnie nakład jest już niestety wyczerpany, w 2012 roku ukazało się drugie wydanie - poprawione i rozszerzone. Oprócz metody georadarowej zajmuje się głównie zastosowaniem informatyki w geologii i geofizyce. Jestem jednym ze współautorów systemu GEOWIN do interpretacji danych geofizyki wiertniczej (grant pod kierunkiem p. prof. dr hab. Jadwigi Jarzyny). Obecnie prowadzę zajęcia z metod radarowych, teorii sygnałów, mam zajęcia z geofizyki inżynierskiej. Ponadto uczę studentów przedmiotów informatycznych, głównie poświęconych systemowi Unix, Matlab, programowaniu (C++, Python, Java), bazom danych i in. Od wielu lat mam praktyki terenowe dla studentów, aktywnie uczestniczę w licznych akcjach promocyjnych Katedry Geofizyki dla uczniów szkół średnich.