Podręcznik...

Okładka I wydania mojego podrecznika

W 2007 roku ukazała się moja książka poświęcona metodzie georadarowej, wydana przez Uczelniane Wydawnictwa Naukowo-Dydaktyczne AGH. Był to pierwszy, tak obszerny podręcznik poświęcony metodzie georadarowej w języku polskim. Opisuję w nim krótko historię radarów, zajmuję się propagacją fal elektromagnetycznych w ośrodku geologicznym. Zajmuję się budową georadarów, przedstawiam metodykę pomiarową, opisuję przetwarzanie danych georadarowych. W książce pokazałem wiele przykładowych echogramów z różnych dziedzin geofizyki inżynierskiej. Nakład niestety jest już dawno wyczerpany.


W kwietniu 2012 roku ukazało się drugie wydanie mojej książki - poprawione i rozszerzone. Współautorami zostali: Łukasz Ortyl z Katedry Geodezji Inżynieryjnej i Budownictwa Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i Mateusz Pasternak z Wojskowej Akademii Technicznej, z Instytutu Radioelektroniki Wydziału Elektroniki WAT.

Okładka II wydania mojego podrecznika

Drugie wydanie podręcznika zostało w dużym stopniu zmienione i rozwinięte. W pierwszym rozdziale zmodyfikowano część poświęconą odbiciu fali elektromagnetycznej na granicy dwóch ośrodków. W drugim rozdziale znacznie poszerzono część o budowie georadaru i jego najważniejszych komponentach. Opisano nowe konstrukcje, jakie pojawiły się na rynku od czasu pierwszego wydania książki. W rozdziale trzecim dodano nową część poświęconą współpracy georadaru, systemów GPS i tachymetrów TCA. W rozdziale siódmym znacznie zmieniono część poświęconą lokalizacji infrastruktury podziemnej za pomocą metody GPR. Tutaj możesz zobaczyć spis treści.


W 2014 roku ukazała się książka pt. "Radarowa penetracja gruntu" pod redakcją Mateusza Pasternaka z Wojskowej Akademii Technicznej, z Instytutu Radioelektroniki Wydziału Elektroniki WAT.

Okładka książki 'Radarowa penetracja gruntu'

Współautorami są koledzy Mateusza Pasternaka z WAT w Warszawie oraz Jerzy Karczewski z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. W książce opisano najważniejsze zjawiska towarzyszące propagacji fal elektromagnetycznych w osrodku geologicznym i wynikające z ich charakteru techniczne cechy georadaru. Przedstawiono podstawy metody georadarowej, szczegółowo omówiono budowę georadarów różnego typu. Atutem książki jest ciekawy rozdział o identyfikacji min za pomocą techniki georadarowej.