Differences

This shows you the differences between two versions of the page.

Link to this comparison view

Both sides previous revision Previous revision
Next revision
Previous revision
Next revision Both sides next revision
tematy_prac_inzynierskich [2015/06/09 14:45]
pszwed [Ocena niebezpieczeństw w ruchu drogowym na podstawie danych mapy]
tematy_prac_inzynierskich [2016/05/25 22:06]
pszwed
Line 1: Line 1:
 ====== Tematy prac inżynierskich ====== ====== Tematy prac inżynierskich ======
 +
 +===== 2016 =====
 +
 +==== Ocena stanu nawierzchni dróg na podstawie danych z czujników urządzenia mobilnego====
 +//Evaluation of road surface quality based on sensor data of a  mobile device//
 +
 +:!: Zarezerwowane
 +
 +
 +Celem pracy jest projekt i implementacja aplikacji mobilnej dla systemu Android, która będzie umożliwiała równoczesne zbieranie danych z czujnika GPS oraz akcelerometru wbudowanego w urządzenie mobilne.  Następnie dane te mają posłużyć do określenia stanu nawierzchni dróg na podstawie zarejestrowanych wskazań akcelerometru i przypisanie ich do odcinków dróg. Oczekuje się, że w ramach pracy zostaną zebrane surowe dane zarejestrowane w różnych warunkach (typy nawierzchni, różne prędkości pojazdu, ewentualnie różne pojazdy). Opcjonalnie, dane te mogą zostać przetworzone po stronie urządzenia mobilnego. Aplikacja powinna również zapewniać funkcje pozwalające na dodawanie adnotacji przez operatora oraz łatwe przenoszenie danych.
 +
 +  *[[http://robotics.usc.edu/~gaurav/CS546/readings/eriksson_mobisys2008.pdf]]
 +  *[[http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1877042814000585]]
 +  *[[http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1877042812042905]]
 +  *[[https://www.google.pl/webhp?gws_rd=cr,ssl&ei=SP1FV8TjOsqLsgGl7aagBg#q=road+surface+quality]]
  
 ===== 2015 ===== ===== 2015 =====
  
 ==== Porównanie narzędzi przechowywania danych w postaci relacyjnej i formacie RDF ==== ==== Porównanie narzędzi przechowywania danych w postaci relacyjnej i formacie RDF ====
 +
 +:!: Zarezerwowane
 +
 RDF to format reprezentacji danych w postaci trójek (subject - predicate - object). Na przykład osoba może być reprezentowana jako (id,'imie','Jan'), (id,'nazwisko','Kowalski'). Jest to format wystarczająco ogólny do reprezentacji różnych powiązań między danymi oraz ich atrybutów.  RDF to format reprezentacji danych w postaci trójek (subject - predicate - object). Na przykład osoba może być reprezentowana jako (id,'imie','Jan'), (id,'nazwisko','Kowalski'). Jest to format wystarczająco ogólny do reprezentacji różnych powiązań między danymi oraz ich atrybutów. 
  
Line 9: Line 27:
  
 ==== Edytor języka opisu architektury hurtowni danych ==== ==== Edytor języka opisu architektury hurtowni danych ====
 +
 +:!: Zarezerwowane
 +
  
 Elementami języka są: magazyny danych, procesy, dane, warstwy, agenci, elementy infrastruktury oraz modele. Mogą być one połączone odpowiednimi relacjami, a także mogą być im nadane własności. Elementami języka są: magazyny danych, procesy, dane, warstwy, agenci, elementy infrastruktury oraz modele. Mogą być one połączone odpowiednimi relacjami, a także mogą być im nadane własności.
Line 27: Line 48:
  
 ==== Ocena niebezpieczeństw w ruchu drogowym na podstawie danych mapy ====  ==== Ocena niebezpieczeństw w ruchu drogowym na podstawie danych mapy ==== 
 +
 +:!: Zarezerwowane
  
 Celem pracy jest zbudowanie systemu umożliwiającego wnioskowanie o potencjalnych niebezpieczeństawach dla odcinków dróg na podstawie infromacji zawartej w mapach. W szczególności wynik wnioskowania może posłużyć do ustalenia ograniczeń prędkości. Celem pracy jest zbudowanie systemu umożliwiającego wnioskowanie o potencjalnych niebezpieczeństawach dla odcinków dróg na podstawie infromacji zawartej w mapach. W szczególności wynik wnioskowania może posłużyć do ustalenia ograniczeń prędkości.
Line 42: Line 65:
  
 2) System wnioskowania i agregacji rezultatów oraz wizualizacja wyników (OpenLayers) 2) System wnioskowania i agregacji rezultatów oraz wizualizacja wyników (OpenLayers)
 +
 +==== Automatyczna anonimizacja tekstów  ====
 +:!: zarezerwowane
 +
 +Celem pracy jest implementacja systemu, który będzie przeprowadzał anonimizację dokumentów tekstowych - czyli zastępował nazwiska osób, nazwy firm, miejscowości symbolami zastępczymi (np.. inicjałami). Celem jest automatyzacja procesu anonimizacji orzeczeń sądowych, przykłady manualnych rezultatów można znaleźć tu: [[http://orzeczenia.nsa.gov.pl/cbo/query]]. 
 +
 +System powinien posługiwać się słownikami (nazwisk, miejscowości) oraz pozwalać na zdefiniowanie reguł anonimizacji. Wynikiem przetwarzania powinien być dokument XML zawierający zarówno oryginalną treść, jak i wskazanie anonimizowanych treści. Należy przewidzieć także jego wizualizację (np. z wykorzystaniem XSLT).
 +
  
 ===== 2014 ===== ===== 2014 =====
tematy_prac_inzynierskich.txt · Last modified: 2024/06/17 14:54 by pszwed
CC Attribution-Share Alike 4.0 International
Driven by DokuWiki Recent changes RSS feed Valid CSS Valid XHTML 1.0