This is an old revision of the document!


Tematy prac inżynierskich

2013

Implementacja repozytorium wideo w oparciu o rozproszony system plików CrOS FS

CrOS jest planowanym rozproszonym systemem operacyjnym. Ma on modularną budowę; poszczególne moduły komunikują się przez interfejs usług sieciowych. Potencjalnie,oznacza to możliwość integracji komponentów zaimplementowanych na różnych platformach.

Obecnie zrealizowane są na platformie Java/Glassfish (w ramach prac magisterskich)

  • rozproszony system plików CrOS FS
  • moduł wykonania procesów (wątki w języku Java)
  • kolejki komunikatów

Praca ma stanowić kontynuację pracy magisterskiej. W ramach pracy magisterskiej zostały zaimplmentowane i przetestowane trzy architektury systemu pozwalajacego na przesyłanie plików składających się bloków danych. Bloki mogą być redundantne i mogą być umieszczone na różnych serwerach. Komunikacja odbywa się przez usługi sieciowe.

Celem pracy jest implementacja klienta systemu, który umożliwiał będzie przesyłanie na serwer i pobieranie dużych plików(np.: filmów)

Optymalizacja zużycia energii mobilnych czujników GPS

:?: ZAREZERWOWANE :?:

Mobilny czujnik GPS przesyła informacje o położeniu pojazdów do centralnego systemu. Jednakże okresowy transfer pojedynczych danych, np.: co 5 sekund jest zbyt kosztowny:

  • zużywa energię
  • generuje koszty (opłaty za komunikację)

Bardziej opłacalne jest przesłanie paczki danych. Problemem jest jednak kiedy i jaką podjąć decyzję (wysłać mniej danych, kiedy jest dobry zasięg i zużyć energię, czy czekać na zgromadzenie paczki danych ryzykując, że przy słabszym poziomie sygnału pojawią błędy).

Celem pracy jest

  1. Implementacja aplikacji mobilnej zbierającej dane o położniu pojazdów
  2. Analiza danych i przeprowadzenie optymalizacji mającej na celu ustalenie polityki, czyli wskazania jaką decyzję należy podjąć danego stanu. Dalsze informacje przekażę bezpośrednio.

Symulacja i optymalizacja ruchu na skrzyżowaniu z wykorzystaniem logiki rozmytej

Koncepcyjnie, praca ma być kontynuacją udanej pracy inżynierskiej sprzed paru lat: http://zibiteac.ayz.pl/zakopane-aleje-3-go-maja-dolne.html Celem jest symulacyjne porównanie ruchu na zamodelowanym (tym samym) skrzyżowaniu przy

  • stałych fazach świateł oraz
  • zaimplementowanym algorytmem optymalizacji wykorzystującym reguły rozmyte.

Reguły mają przykładową postać

JEŻELI ruch na kierunku A jest MAŁY, a na kierunku B jest jest DUŻY, TO faza A jest krótka 
JEŻELI ruch na kierunku A jest MAŁY, a na kierunku B jest jest MAŁY, TO faza A ma średnią długość 

W wyniku wnioskowania następuje “głosowanie” i podejmowana decyzja o wartości zmiennej wyjściowej poprzez agregację głosów. Reguły rozmyte są bardzo rozpowszechnione, efektywne i proste w implementacji. Często są na stałe wbudowane w urządzenia elektroniczne.

Metryki dla architektur oprogramowania

Celem pracy jest implementacja wtyczki do programu Archi mającej na celu obliczenie zbioru około 20-25 metryk mających na celu ocenę jakości architektury oprogramowania. Archi jest edytorem pozwalającym na tworzenie modeli w języku opisu architektur ArchiMate.

Zasada działania - przeglądany jest pewien graf opisujący model architektury i wyznaczane są dość proste w implementacji metryki grafowe(na podstawie literatury). Dodatkowo powinny być obliczone i zilustrowane wpływy metryk na tzw. atrybuty jakości (złożoność: mnożenie macierz x wektor).

Wtyczka jest napoczęta, obliczone są dwie przykładowe metryki.

Część literaturowa obejmowała będzie

  • język ArchiMate
  • modele referencyjne
  • metryki
tematy_prac_inzynierskich.1380544714.txt.gz · Last modified: 2013/09/30 14:38 by pszwed
CC Attribution-Share Alike 4.0 International
Driven by DokuWiki Recent changes RSS feed Valid CSS Valid XHTML 1.0