Średnią arytmetyczną - definiuje się jako sumę wartości cechy mierzalnej podzieloną przez liczbę jednostek skończonej zbiorowości statystycznej.
szereg szczegółowy
gdzie: n - liczebność zbiorowości próbnej (próby), xi - wariant cechy.
Jest to tzn. średnia nieważna (prosta) - stosowana dla szeregów szczegółowych.
Średnia arytmetyczna ważona
szereg rozdzielczy punktowy
szereg rozdzielczy z przedziałami klasowymi
gdzie:
oznacza środek przedziału klasowego
Średnia arytmetyczna (średnia ważona) dla r-grup łącznie oraz średnich arytmetycznych cząstkowych i liczebności i-tej grupie ni:
gdzie:
jest sumą liczebności we wszystkich r-grupach.
Podstawiając w miejsce ni wskaźnik struktury wi otrzymamy zależności:
lub
Wybrane właściwości średniej arytmetycznej
suma wartości cechy jest równa iloczynowi średniej arytmetycznej i liczebności zbiorowości:
lub dla szeregu rozdzielczego:
średnia arytmetyczna spełnia warunek:
suma odchyleń poszczególnych wartości cechy od średniej równa się zero:
lub
Suma kwadratów odchyleń poszczególnych wartości cechy od średniej jest minimalna:
lub
średnią arytmetyczną można liczyć w zasadzie dla szeregów o zamkniętych przedziałach klasowych; jeżeli liczebność w otwartym przedziale klasowym stanowi niewielki odsetek, (praktycznie do 5%), możliwe jest domknięcie przedziałów klasowych oraz obliczenie średniej w innym przypadku do określenia zjawiska stosuje się parametry pozycyjne,
średnia arytmetyczna jest wrażliwa na skrajne wartości cechy,
średnia arytmetyczna z próby jest dobrym przybliżeniem wartości przeciętnej.
Średnia harmoniczna
Średnią harmoniczną - stosuje się wtedy, gdy wartości cechy są podane w przeliczeniu na stałą jednostkę innej zmiennej, czyli w postaci wskaźników natężenia, wagi natomiast w jednostkach liczników tych cech, np. prędkość pojazdu w km/h.
szereg szczegółowy
szereg rozdzielczy
Przyjmując, że waga
oraz
to:
Średnia geometryczna
Średnią geometryczną - stosuje się w badaniach średniego tempa zmian zjawisk, a więc gdy zjawiska są ujmowane dynamicznie.
Modalna
Modalna Mo (dominanta D, moda, wartość najczęstsza - jest to wartość cechy statystycznej, która w danym rozdziale empirycznym występuje najczęściej.
Dla szeregów szczegółowych oraz szeregów rozdzielczych punktowych modalna odpowiada wartości cechy o największej liczebności (częstości).
W szeregach rozdzielczych z przedziałami klasowymi bezpośrednio można określić tylko przedział, w którym modalna występuje, jej przybliżoną wartość wyznacza się graficznie z histogramu liczebności (częstości) lub ze wzoru interpolacyjnego:
gdzie: m - numer przedziału (klasy), w którym występuje modalna,
- dolna granica przedziału, w którym występuje modalna, nm - liczebność przedziału modalnej, tzn. klasy o numerze m, nm-1, nm+1 - liczebność klas poprzedzającej i następnej, o numerach m -1 i m+1, hm - rozpiętość przedziału klasowego, w którym występuje modalna.
Dostępnych jest 60 zestawów danych. Każdy zestaw składa się z dwóch dokumentów (.doc) oznaczonych odpowiednio w nazwie pliku litermi "A" lub "B" oraz jednym dokumentem .sta (Statistica 5.0) (Sz. cz. A). W pliku: instrukcja_ST_5.doc zamieszczono szczegółową instrukcję do ćwiczeń autorstwa dr inż. Wojciecha Masteja, a w pliku: Sz-srf.xls dane do wykreślenia map.